Bár az új gyűjtők körében merül fel rendszeresen ez a kérdés, az alábbi véleménycikkel a régi motorosoknak is szeretnék a tapasztalataimmal támpontot nyújtani.
1. Aktív vagy nyugdíjas (nem aktív) gépből származik?
Az alapkérdés.
- Aktív gép esetén: Véleményem szerint ha egy préselt érme aktív gépből származik, akkor max. annyit ér, amennyibe került.
- Nyugdíjas gépből származó érmék: A nem aktív gépekből származó érmék értékesebbek. Persze nem válnak arannyá az idő múlásával, szóval nem fog ebből senki meggazdagodni.
2. Külföldi vagy belföldi érme?
Belföldi érmék esetén könnyebb az ármeghatározás, mert könnyebben elérhető információ az, hogy hány forint volt a préselés eredeti ára. Külföldön azért ez nem mindig egyértelmű.
Itthon a legtöbb gép 205-405 Ft közötti áron présel egy érmét. Külföldön 180-1000 Ft között bármi lehet az eredeti ár. 1,05-2,05 EUR között szokott lenni általában.
3. Ritkaság?
Azért mert egy érme régi, nem feltétlenül ér sokat. Gondolok itt arra, ha pl. az üzemeltetőtől beszerezhető egy-egy nyugdíjas érme 500 Ft-ért, akkor ennél többet semmiképpen nem ér. Ezt lehet csűrni-csavarni, de ez tény.
Ha olyan gépből származik egy érme, ami nem sokáig volt kint (pl.: kiállításon), akkor ritka.
Ha egy érme régi (de nem nagyon régi), de nagyon forgalmas helyen volt kint, akkor nem ritka szerintem. Vannak olyan helyek, ahonnan rendszeresen jön szembe régi érme. Ilyen pl. Esztergom, Visegrád, Nyíregyháza, Budapest Zoo, stb. Ezeken a helyeken boldog-boldogtalan tekert már: rengeteg érme lapul a fiókok mélyén ezekkel a mintákkal.
Tehát a régi érménél jobb a régi ÉS ritka érme!
4. Az érme állapota
Bizony-bizony, az érmék állapota nem egyforma, ezért az áruk sem. Az érmék lehetséges állapotáról egy 8-15 pontos listát fogok készíteni, és egy későbbi cikkben fogom közzétenni.
Ha egy érme kiváló állapotban van, akkor akár többszörösét is érheti egy ugyanolyan, ám selejt, sérült, vagy kilyukasztott érméhez képest.
5. Egy darab érme, vagy szettben lévő érme?
Van aki azt mondja, hogy egy szett (3 vagy 4 db, egy gépből származó különböző érme) többet ér, mint 3-4 darab különálló érme. Árnyalnám a képet.
Aktív gépekből származó gépek esetén ez az állítás abszolút nem állja meg szerintem a helyét. A gyűjteményem egy részét úgy szereztem, hogy darabokat vettem sok embertől, és vagy azokból meglett a szettem, vagy utólag kitekertem magamnak a hiányzó érméket. Ha cseréltem, akkor vagy egy az egyben cseréltem, vagy értékegyeztetésse. Pl.: 305 Ft-os érméért adtam egy 205 Ft-os érmét, plusz 100 forintot. Volt, hogy szettet adtam 4 különböző érméért, de ez fordítva is előfordult. Persze szettet megbontani nem szerencsés, de van olyan eset, amikor megéri.
Nem aktív gépből származó szett esetén szerintem 10-20%-nál nem ér többet a teljes szett, mint a 3-4 beletartozó érme külön-külön. De az a szubjektív véleményem, más gyűjtő lehet máshogy gondolja.
6. Másnak is értékes lehet az érme?
Ez egy érdekes szempont. Alapvetően a préselt érmét gyűjtők közössége kicsi Magyarországon. Ám vannak olyan érmék is, amik valami miatt más célközönségnek is érdekesek lehetnek. Természetesen akkor, ha a forrásként szolgáló gép már nem elérhető. Pl.:
- Fradis érmék.
- Zsinagóga érmék.
- Repülőteres érmék.
- Stb.
7. Ki a vevő?
Vannak nagyon motivált vevők. Ha ilyennel találkozol, tudsz magasabb árat kérni.
Tudok olyan üzletkötésről, ahol külföldi volt a vevő, és ő az alábbi szorzókat használta vásárláskor:
- Aktív érmék: 1,5x-ös ár a szettért.
- Nyugdíjas érmék: 2 EUR/db.
De azért ezek az árak nem reálisak egy átlagos adás-vételnél.
8. Ki az eladó?
Bizony, az eladó személyétől is függ egy-egy érme eladási ára. Vannak olyanok, akiktől ingyen is kaptam már érméket, de sokat vettem 100-200 Ft-os darabáron is olyanoktól, akik felszámolták a gyűjteményüket.
9. Mennyi volt az érme beszerzési ára?
Szempont lehet az árazásnál, de az alapelveket nem fogja felülírni az, ha neked az értékénél többe került egy érme. Ez azt jelenti, hogy rossz döntést hoztál vásárláskor, amit nem tudsz érvényesíteni eladáskor.
Ez alól egy kivétel van számomra: az olyan érmék, ahol a bekerülési költség 5 Ft volt. Ennek azért célszerű látszódnia az eladási áron is.
10. Egyéb költség terheli?
Meg kell említenem, mert az érmék árához képest sok esetben jelentős tételt képviselnek, főleg pár darab vásárlása esetén:
- Postaköltség: 280 Ft jelenleg a postakész boríték. Fizettél postázásért, vagy fizet a vevőd postázásért?
- Utalási díj: Nekem jelenleg kb. 2-300 Ft az utalási díjam a bankomnál.
- Jutalék: Van olyan portál (Vatera), ahol 6,9% jutalékot kell fizetni.
- Utazási díj: Ha érmét veszel, és elmész érte személyesen, akkor annak ára van. Ez lehet időbeli, benzinköltség, vagy tömegközlekedésre fordított összeg is.
- Csomagolás: Vannak külföldi érmék, amik speciális tárolóban kerülnek értékesítésre. A lejjebb lévő képen látható szett 250 NT$ (tajvani új dollár), azaz kb. 2775 Ft a cikk írásakor.
Ezekkel a költségekkel eladói és vevői oldalról is érdemes számolni.
11. Utazási díj?
Fel szokott merülni az is, hogyha nekem pénzbe került az érmegéphez való eljutás, ezt beépíthetem-e az érme eladási árába? Szerintem nem, és nem is korrekt ezzel próbálkozni. Volt aki említette nekem, hogy x ezer Ft volt neki taxizni valahová, mert nem gyalogolt, de az ilyet elengedem a fülem mellett. Persze lehet hogy találni olyat, aki fizet pluszban azért, mert nem kell elmennie velahová, de azért szerintem ez a ritkább eset.
12. Lehetőség régi érmék szerzésére
Szerintem szempont lehet az is (bár inkább vevői oldalon), hogy mennyire gyakran jön valakivel szemben megvásárolható régi érme. Ha valakinek kevés alkalommal nyílik lehetősége vásárolni nyugdíjas érméket, akkor neki érhet többet egy-egy érme, szemben azzal, aki több régi érmével találkozik.
Ha valakinek sok beszerzési forrása van, akkor ő jobban megteheti, hogy válogat az ajánlatok között.
Árulni akarod, vagy eladni? A kereskedésről röviden.
Muszáj erre kitérnem. Én nem kereskedek az érmékkel (maximum a duplán megszerzetteket, vagy időközben meguntakat adom tovább, de jobban szeretek inkább cserélni, mert nekem ez hobbi, és nem pénzkeresési lehetőség), inkább a vevői oldalon vagyok jelen.
Jött egy kérdés hozzám privát üzenetben, idézem:
„Mivel kezdő vagyok, hozzád fordulnék segítségért. Hosszabb távon szeretnék az érmékkel kereskedni. Nem csere, eladás. Adatokat is gyűjtök róluk, hogy mikor, hol és mennyiért vettem / tekertem őket. Véleményed szerint megéri fektetni ebbe? Ismersz esetleg csoportokat, közösségeket, ahol üzletelnek ezekkel az érmékkel? Hol tudnék minél több információt begyűjteni? Pár kereskedő oldalt illetve felvásárlással foglalkozó céget is találtam. Érdemes lehet értékbecslést kérni tőlük?”
Kb. az alábbiakat válaszoltam egy rövid beszélgetés során, most csak vázlatosan sorolom fel:
- Aktív gépekből szerintem nehéz lenne eladni felárral. Szerintem nem akkor üzlet ez, hogy sok pénzt megérje beletenni.
- Aktív gépekből származó érmékre felesleges értékbecslést kérni.
- A gyűjtők egymás között is cserélgetnek aktív gépekből származó érméket. Egymásnak ingyen és/vagy cserére hozunk érméket rendszeresen.
- A régi érmék biztosan elkelnek. Ezekből viszonylag kevés van, és azok már nehezen beszerezhetőek. (de vannak kivételek) Ezen érméket többért, de nem nagyon sok pénzért el lehet adni. De gyűjtője válogatja, hogy kinek mit ér meg egy-egy régi érme. Azért ezek az érmék nem válnak arannyá azért, mert régiek.
- Hosszú távon a mostani aktív érmék régebbiek lesznek. Ha megszűnik a gép, amiből tekerve van, akkor érhet többet, mint az ár (hogy mennyit, sok mindentől függ), amennyiért vásárolva lett. Az idő neked dolgozik!
Sokan azt hiszik, hogy a gyűjtők buták és lehúzhatók. Nem így van. És vannak is nevetséges ajánlatok a neten 1-2000 Ft/db árral. De szerintem ezek többsége nem kel el.
Az érmegyűjtés magánszemélyként (az üzemeltetői oldalról más a matek) hobbinak jó, nem pénzkeresetnek!
De mégis, mennyit ér egy préselt érme?
Aktív gépek érméi:
Szerintem aktív gépeknél maximum a préselés árát érik az érmék, ha jó minőségűek. Ha rosszul sikerült nyomatok, akkor szvsz. nem érik meg az árukat sem.
Nyugdíjas érmék:
Régi (nyugdíjas) érméknél általában az 400-1000 Ft-os darabár a reális, általános és elfogadott. Ettől csak különleges esetben szokás eltérni. Láttam már érméket 1500 Ft, vagy magasabb áron elkelni. Igaz, ezek egy része tényleg ritka darab volt. És tudok olyan gyűjtőről is, aki 10000 Ft-ot is adna egy bizonyos szettért, ha valaki felkínálná neki megvételre.
Nekem személy szerint 1000 Ft-ok voltak a legdrágábban vásárolt préselt érméim. Érdekesség, hogy ezek egy része aktív gépből származó érme. Egyszer majdnem vettem 1500-ért egy régi érmét, de túllicitáltak, és annyit már nem ért nekem.
Egy lehetőség? Csak egy lehetőség, amivel nem kötelező élni!
Egyébként érdekes gondolat még ide az, hogy ami egyszer felbukkan, felbukkanhat újra. Volt olyan érme, amit nem vettem meg, mert sokalltam, erre pár hétre rá egy másik üzlet kapcsán megkaptam teljesen ingyen.