Mit csinálj a sérült, selejt minőségű préselt érmékkel?

Van aki kreatív célra használja, van aki elajándékozza, van aki gyűjti, van aki kidobja, van aki pénzzé teszi. Ezeket veszem sorra ebben a cikkben.

Mennyit ér egy sérült szuvenír érme?

Az én véleményem az, hogy az olyan érmék, amelyeknél mondjuk a minta jó része hiányzik, az semennyit nem ér. Ezek nem verdehibás darabok, mint a forgalmi érméknél, így értéket nem képviselnek!

Maximum eszmei értéke lehet egy-egy olyan darabnak, ami egy gyűjteményből hiányzik, és vannak gyűjtők, akik azt mondják, hogy „a sérült verzió birtoklása is jobb, mintha nincs meg” egyáltalán.

Mit tegyél, ha sérült érmét kapsz?

Először is legyél 100%-ig biztos abban, hogy a gépet jól állítottad be a préselés előtt.

Ha ennek ellenére pórul jártál, szólj a gép üzemeltetőjének, hogy az érmenyomó gép nem présel jól. Ilyenkor az üzemeltetők szoktak postán küldeni a sérült érme helyett szép mintájú érmét.

Sérült érmék felhasználása kreatív célra

A fantáziád (és a Pinterest, illetve internetes ötletek) szab határt, hogy milyen dekor, vagy egyéb célra tudod használni a lapított érméket.

Sérült préselt érmék elajándékozása

Tudok olyan gyűjtőről, akinél ha van sérült érme, és kisgyerek tekergeti az érmésgépet valahol, akkor odaadja neki ezeket az érméket.

Sérült emlékérmék gyűjtése

Sokáig én is úgy voltam vele, hogyha már úgy alakult, hogy sérült érmét kaptam, akkor elteszem. Persze az üzemeltetőktől szoktam kérni helyette szépet, de ők nem szokták elkérni helyette a sérült érméket.

Sérült érmék kukázása

Van aki simán kidobja a sérült érméket. Ezen nincs is mit magyarázni, szíve joga. 🙂

Sérült érmék pénzre váltása

Ez a legkevésbé ismert mód. A cikk írásának napján csináltam először.

Nagyon kevesen tudják, hogy az MNB nem csak a pénzérmék és bankjegyek kibocsátását végzi, hanem a sérült és rongált érmék cseréjét is.

A sérült és szennyezett pénzek kezelése körében az MNB a sérült érméket és bankjegyeket átváltja azonos címletű érmékre.

Kis kitérő:
A hitelintézetek és posta is azon szolgáltatók körébe tartoznak, akiknek a sérült érméket kötelességük cserélni. Bár az ő kötelezettségük korlátozódik az alábbiak szerint: „A hitelintézetek és a posta nem kötelesek cserélni, illetve átváltani a szándékosan megcsonkított (pl. félbevágott, átlyukasztott, esztergált) forintérméket.” Itt lehet(ne) vitatkozni azon, hogy a sérült préselt érme szándékosan van-e megcsonkítva. Az álláspontom az, hogy nem, hiszen azzal a céllal lett egy érmeprés gépbe bedobva, hogy abból emlék készüljön. Ráadásul ezért fizetek is. Ha ezen szándék ellenére sérült érme lesz a végeredmény, az szvsz. nem számít szándékosan rongált érmének. De szerencsére nem kell vitatkozni, mert az MNB minden sérült érmét cserél.

Sérült 5 Ft-os jó 5 Ft-osra váltása:
Az MNB a nehezen felismerhető, valamint a sérült érméket törvényes fizetőeszközre a lakossági pénztárában (1013 Budapest, Krisztina körút 55.) díjmentesen váltja át az állampolgárok számára. Természetesen akkor, ha érmék valódisága és névértéke kétséget kizáróan megállapítható.

Az MNB 20/2019 (V.13.) rendelete szerint pedig a sérült érme az a forintérme, amely eredeti alakját elveszítette.

És helyben vagyunk!

Fogod a sérült érméket, beviszed a fenti (bejárat a Kuny Domokos utca 2. felől) címre, és ott kitöltetnek egy pár adatos papírt. Ezt:

Utána kicserélik forgalomban lévő pénzre. Ha túl sokat viszel, vagy kétséges a bevitt érmék eredeti értéke, akkor átvételi elismervény ellenében átveszik szakértői vizsgálatra. Ebben az esetben vagy visszautalják utólag a leadott érmék eredeti értékét, vagy elutasítás esetén megsemmisítik az érméket (és nem kapsz pénzt).

Én 41 db érmét vittem be, és helyben egy gyors vizsgálat után kaptam 205 Ft-ot. Elvileg 50 db-ig a pénztáros döntése alapján vagy ő végzi a kifizetést, vagy átveszi szakértői vizsgálatra. 51 db-tól átveszik, és utólag vizsgálják meg szakértők.

Megéri az MNB-be rohangálni?
Természetesen nem. Csak azért mentem be, mert annyira nem volt nagy kitérő, és emellett kíváncsi voltam, hogy tényleg működik-e az, amit feljebb írtam, És igen!

Szólj hozzá!

Hol találsz érmepréselő gépeket?

A térképen összefoglalva láthatod, hogy mely városokban van préselési lehetőséged. Az érmekatalógus menüben (majd később pedig a keresőben is elérhető lesz) pedig megyénkénti és településenkénti bontásban meg tudod nézni az elérhető mintákat.

Facebook-on csatlakozz a préselt érmegyűjtők csoporthoz!

Értesítés új gépről és cikkről