Minden gyűjtő máshogy értékeli a préselt emlékérméket, ezért nekem is megvan a saját szempontrendszerem, amely alapján véleményt alkotok egy-egy érméről.
A préselt érmék állapotának értékelési szempontjai
Az alábbi tényezőket „súlyozva” kell figyelembe venni, hiszen nem minden szempont egyformán fontos.
A minta láthatósága
Ez kiemelkedően fontos szempont. Ha a minta nem teljes, akkor jelentősen csökken az érme gyűjtői értéke. Pár példa:
Pöttyök, körvonal láthatósága
A minta után a mintát körülölelő pöttyök vagy körvonal láthatósága is kiemelt szempont. Van aki észre sem veszi, ha hiányzik/sérült pár pötty. De a tökéletes érméhez szükséges az összes pötty!
Pár példa a pöttyös kritériumra:
- Bal felső: 40% (10/25)
- Bal alsó: 67% (36/54)
- Jobb oldal: 100%
Lyukas? Egyéb sérülés van rajta?
Sokan kilyukasztják az érméket, hogy kulcstartóra tehessék. Ezzel a visszafordíthatatlan sérüléssel már nem ugyanaz az érme, mint volt. Nekem is van a kulcstartómon egy ilyen:
Egyéb sérülésre példa az, amikor a gép „lecsíp” belőle:
Tisztaság/fényesség
Az érmék csillogása idővel megkopik. De ha már alapból nagyon karcos, nagyon matt, vagy nagyon koszos egy érme, az bizony nem szép. Két példa koszos érmékre:
Az érme alakja
Vannak olyan érmék, amik nem szokványos alakúak. Egy extrém példa (jobb oldali kép), ahol már a következő minta széle is látszódik, és egy másik, ahol (bal oldali kép) nagyon megnyúlik az érme:
Esztétikus a minta elhelyezkedése?
Itt arra gondolok, hogy a rendelkezésre álló helyen belül mennyire van „közép-középen” a minta. Sokféle esztétikus elrendezés létezik, ezek csak példák.
3 példa, ahol szerintem esztétikus a minta elhelyezkedése:
És 3 példa, ahol szerintem nem:
Érme kopottsága
Ezt csak az tudja megállapítani, aki sok érmét látott már egy-egy érmésgépből. Egy szuper példa erre:
Bal oldalon egy „újabb” verzió, jobb oldalon egy régebbi verzió. Látszik, hogy a gépben lévő henger jelentősen megkopott. Régen a jobb oldali minta volt elérhető a gépben, majd később már csak a bal oldali létrehozására volt képes.
A hátlapon van firka, egyéb sérülés?
Vannak gyűjtők, akik ráírják alkoholos filccel a hátlapra, hogy honnan, mikor szerezte az érmét. Szerintem nem jó gyakorlat. Példa erre:
A nagy kócsag, vagy az 5 Ft felirat rontja a mintát?
Szerintem kifejezetten csúnya, ha a madár, vagy az 5-ös „átüti” a mintát. Minta:
Persze ezt nehéz befolyásolni, ezért sem számít nagy súllyal az értékelésnél. Egyébként vannak amerikai gyűjtők, akik kifejezetten keresik azt, valamelyik elnök arcképe szépen kivehető a préselt érme hátulján.
Van még neked olyan értékelési szempontod, amiről nem írtam fejlebb? Írd meg kommentben!